Sat 1st & Sun 2nd February 2014, Royal Bath & West Showground
Find us on Faceook
Somerset Vintage & Classic Tractor Show

2018 PRIZE WINNERS

 We are very grateful to Colin Perryman Tractor Spares for kindly sponsoring the rosettes for our prize winners.

 

BEST IN SHOW

No. 27 
John Deere 4230 1976 I Treviss

 

Class 1: Concours (any age)

1st No. 27 
John Deere 4230 1976 I Treviss
2nd No. 11
Massey Ferguson 35X 1964 B Lock
3rd No. 27
John Deere 4020 1969 I Treviss

 

Class 2: Veteran (pre-1939)

1st No. 3 
Fordson F 1927 N Bryne
2nd No. 2
Fordson N 1931 M Bryne
3rd No. 161 Allis Chalmers WF Unstyled 1938 T Denning

 

Class 3: Vintage (1940-1959)

1st No. 42 Field Marshall Series 3A 1953 R Leighfield
2nd No. 180 Fordson E27N 1948 G Farmer
3rd No. 53
Fordson E27N   O Bown

 

Class 4: Post Vintage (1960-1969)

1st No. 26  John Deere 4020 1969 I Treviss
2nd No. 11
Massey Ferguson 35X Industrial 1963 B Lock
3rd No. 171
Nuffield Universal 4DM 1969 S Hobbs

 

Class 5: Classic (1970-1979)

1st No. 27  John Deere 4230 1976 I Treviss
2nd No. 123
David Brown 995 + loader 1979 S Thornell
3rd No. 58
John Deere 1020 1970 J Grant

 

Class 6: 1980+

1st No. 190
Roadless 980   M Mitchell
2nd No. 121
Case 1594 Commemorative 1988 D Thornell
3rd No. 54
Ford 7810   O Bown

 

Class 7: Best Original Working Pre. 1970

1st No. 176 
Ford Dexta + Buck rake 1963 A Dibble
2nd No. 177
David Brown 880 Selectamatic 1966 C Boorer
3rd No. 148
John Deere 1020 1959 N Hutchings

 

Class 8. Best Original Working 1970+

1st No. 214  John Deere 2650 1991 S Harris
2nd No. 85 Massey Ferguson 178 4WD 1970 A Troutt
3rd No. 88 Massey Ferguson 1150 1970 M Troutt

 

Class 9: Ladies

1st No. 124 
David Brown Vineyard 1978 A Thornell
2nd No. 58 John Deere 1020 1970 J Grant
3rd No. 103
David Brown 880 Implematic 1965 A Gillard

 

Class 10: Junior age 16 & under

1st No. 204 
Wheelhorse 1971 B Dowden
2nd No. 197
International Farmall H 1947 C Holland
3rd No. 198
Ferguson TED 20 1950 B Ollis

 

Class 11. Modified

1st No. 228 Fordson Major 1954 T Vailes

 

Class 12: Horticultural

1st No. 100 
Bean Row Crop 1947 D Dear
2nd No. 178
JAP lawn edger 1947 P Lewis
3rd No. 135
Bonser 3 wheeled truck 1963 K Stone

 

Class 13: Stationery Engine

1st No. 130 
International Harvester UD6 petrol/diesel 1947 N Norman
2nd No. 141
Amanco 2hp air cooled 1940 I Sparkes
3rd No. 173 Amanco 3hp hit/miss 1914 A Carter

 

Class 14: Model Display

1st No. 175 
Ransomes model stationery baler C Ellis

 

Class 15: Implement

1st No. 13 
Vicon spreader B Lock 
2nd No. 189
Howard rotavator M Mitchell
3rd No. 80
Allman sprayer L Hatcher